Publikáció: 2017. szeptember 15. péntek
Az Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézet tisztelettel meghívja Önt,
A GLOBAL NOMADIC ART PROJECT KELET-EURÓPA kiállítására
megnyitja: Erőss István képzőművész, egyetemi tanár, a Vizuális Művészeti Intézet igazgatója
kiállító művészek: Madaras Péter (RO), Balázs Péter (H), Feng Feng (Kína), Xiao Li (Kína), Lipkovics Péter (H), Kwon O-yeol (Kína), Takasi Ikenaza (Japán), Szabó Réka (RO),
Tugce Aytürk (Törökország), Erőss István (H), Kopacz Kund (RO), Pokorni Attila (RO), Ri Eung Woo (Kína)
időpont: szeptember 21.-én 18 órakor
helyszín: Hallgatói Galéria, (3300 Eger Leányka u. 4.)
JÚLIUS 1-JÉN INDULT ÚTNAK
A GLOBAL NOMADIC ART PROJECT KELET-EURÓPA
Az egyhónapos, három országot érintő természetművészeti vándorszimpóziumon 3 földrész 9 országának 23 művésze vett részt.
Az elkészült alkotásokból július 27-én a Koreai Kulturális Központban nyílt kiállítás.
A GNAP
A dél-koreai székhelyű YATOO természetművészeti csoport 2014-ben egyedülálló művészeti projektet hozott létre, amikor Global Nomadic Art Project néven útjára indított egy négy éven át tartó világkörüli szimpózium- és akciósorozatot. A programsorozat keretében a világ minden részéről érkező, a természetművészet területén tevékenykedő művészek járnak be egy régiót, helyi művészek szervezésében és aktív közreműködésével ismerkedve meg a természeti környezettel, az ott található kulturális értékekkel és a művészeti közeggel. Az út során születő, a természetművészet eszközhasználatával készített helyspecifikus alkotások a helyi értékek fontosságára, a természettel való harmónia megteremtésére hívják fel az emberek figyelmét. Az egyes szimpóziumok az elkészült művek dokumentációjából rendezett kiállítással zárulnak, majd a program eredményeit összegző kiadvány is publikálásra kerül.
A nagyívű program első állomásai Ázsiában valósultak meg: 2014-ben és 2015-ben Dél-Koreában, ezután Mongóliában, majd Indiában szerveztek GNAP-ot. 2016-ban Dél-Afrikában és Iránban zajlott GNAP rendezvény, 2017-ben pedig Európába érkezik a művészkaraván: júliusban Kelet-Európában, majd Németországban, Franciaországban, Litvániában és Törökországban vándorolnak a művészek. 2018-ban az amerikai kontinensen zárul az eseménysorozat.
A különböző országokban más-más helyszíneken megvalósuló programok támogatását az adott országban megpályázott forrásokból biztosítják az események befogadó szervezetei.
RURAL STAGES ‒ GNAP 2017 Kelet-Európa, Gabrovtsi, Bulgária – Gyergyószárhegy, Románia – Noszvaj, Magyarország
A GNAP kelet-európai programja a Rural Stages (Rurális helyszínek) alcímet kapta. Az egy hónapig zajló szimpózium három országban, Bulgáriában, Romániában és Magyarországon zajlott Erőss István képzőművész, az egri EKE Vizuális Művészeti Intézetének igazgatója szervezésében. A 10-10 napos programokat minden országban egy rurális környezetben található vagy ahhoz kapcsolódó művészeti csoport állította össze. A 30 napos utazás során 10 napot Bulgáriában, Gabrovtsi faluban töltöttek a művészek a Duppini Art Group szervezésében.
Majd Erdély következett, ahol a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ látta vendégül a nemzetközi művészcsapatot. Az utolsó állomás a magyarországi Noszvaj volt, ahol az utolsó 10 napot töltötték a művészek a Farkaskő Noszvaji Barlang Művésztelep Egyesület jóvoltából.
Ez alatt az egy hónap alatt számos kulturális és természeti örökséget volt alkalmuk megismerni a legeltérőbb kultúrából érkező alkotóknak: elmentek a Fekete-tengerhez, megnézték a moldvai kolostorokat, a Brancusi szoborparkot Targu Jiu-ban, Erdélyben ellátogattak a Gyilkos-tóhoz és a Békás-szoroshoz, megismerték a világhírű Parajdi Sóbánya föld alatti térkialakítását, bementek az esztenákba a Gyímes völgyében. Magyarországon pedig a noszvaji barlanglakások mellett tettek kirándulást a Bükki és az Aggteleki Nemzeti Parkba, a Tisza-tóhoz, valamint a Leányfaluba a Dunához. Minden országban helyi képzőművészek csatlakoztak a csoporthoz.
Vajon mire inspirálják ezek a különleges helyszínek és kultúrák egy ázsiai, afrikai vagy nyugat-európai alkotót? Az egyhónapos út során a helyszínen talált anyagokból készítettek helyspecifikus munkákat az alkotók, amelyeket folyamatosan dokumentáltak a szervezők.
Az elkészült munkák dokumentációját, valamint az izgalmas egyhónapos együttlétről készített filmet a budapesti Koreai Kulturális Központban ismerhette meg a közönség július 27-től.
Résztvevő utazó művészek:
Tuğçe Aytürk (Törökország), Balázs Péter(Magyarország),Qing Chen (Kína), Valeria Codara (Olaszország), Egami Hiro (Japán), Erőss István (Magyarország), Feng Feng (Kína), Leli Hoch (Dél-Afrika), Kang Heejoon (Dél-Korea), Olivier Huet (Franciaország), Zbys Kazmareck (Dél-Afrika), Kim Cabin (Dél-Korea), Ko Seunghyun (Dél-Korea), Kopacz Kund (Románia), Kwon Oyeol (Dél-Korea), Xiao Li (Kína), Lipkovics Péter (Magyarország), Margrit Neuendorf (Franciaország), Janet Ranson (Dél-Afrika), Ree Eung Wo (Dél-Korea), Anni Snyman (Dél-Afrika), Takashi Ikezawa (Japán), Yutaka Tami (Japán)
További információ:
Erőss István képzőművész, EKE Vizuális Művészeti Intézet, +36 30 550 2306; erosistvan@gmail.com
Csejdy Réka +36 70 537 6015; csejdyreka@gmail.com
Válogatás a Képzőművészeti Tanszék II-III. éves képalkotás, festő szakos hallgatók munkáiból.
A Képzőművészeti Tanszék II. és III. évfolyamos képgrafikus hallgatóinak kiállítása a Hallgatói Galériában
RÁC Csenge és VAJNA Anna kiállítása
Mihucz Kitti kiállítása
Cluj címmel nyílik kiállítás a Hallgatói Galériában
Kiállítás a Noszvaji Művésztelepen készült hallgatói munkákból
HORVÁTH Fanni és TÓTH Vivien a Vizuális Művészeti Intézet Képzőművészeti Tanszékének harmadéves képgrafikus szakos hallgatói
Mozga Andrea az Eszterházy Károly Egyetem matematika és rajz- és vizuális kultúra osztatlan tanár szakos hallgatójának festészeti kísérleteit láthatjuk a kiállításon
Kiállítás az Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézet festő szakos hallgatóinak a Tiszafüredi Művésztelepen készült munkáiból.
Virág Fruzsina SPACEAN című kiállítása
kiállítás az Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézet másodéves festő szakos hallgatóinak munkáiból.
az ISI Yogyakarta Egyetem hallgatóinak az Erasmus hallgatói mobilitás keretében megrendezett kiállítása az itt készült munkákból
Maharita Szabrina,SEL c.kiállítása
Noszvaji Nemzetközi Művésztelep kiállítása - Erdőszőlői Művésztelep kiállítása
Buka Zsuzsa és Gulyás Andrea: Kiállítás
Tetty Mirwa és A.B. Dwiantoro indonéz doktoranduszok kiállítása
Dér Adrienn és Rózsa Luca Önarcképek c.kiállítása
Eszterházy Károly Főiskola Hallgatói Galéria megnyitó kiállítása