Vera Molnar 1924-ben született Budapesten, a világ mégis Franciaországból ismerhette meg. Bár 1942–47 között még a Magyar Képzőművészeti Főiskolán tanult festőként Szőnyi Istvánnál – ahol megismerkedett Fiedler Ferenccel, Reigl Judittal, Pán Mártával és Hantai Simonnal, akikkel később Párizsban újra találkozott –, már ’47-től Párizsban él és dolgozik. Sokáig csendben, érdeklődés nélkül alkotott. Ötvenkét éves volt, amikor 1976-ban első egyéni tárlatát megrendezte a Politechnic of Central Londonban, geometrikus absztraktnak titulált, ám azon túlmutató munkáiból. Vera Molnár művészete ugyanis különösen unikális, eltért a kor konkrét művészei által követett fő irányoktól, vizuális gondolkodása leginkább algoritmikus: a matematika, a játékosság és a véletlen fontos szerephez jutott műveiben. Férjével, François Molnarral közösen dolgozták ki önálló rendszerüket, mely a modern tudomány és művészet szoros kapcsolatából táplálkozik, s amely sok tekintetben előre jelezte az évtized művészeti, technikai fejleményeit.
Vera Molnár londoni egyéni tárlatát követően egyre inkább a figyelem középpontjába került, napjainkig számtalan egyéni és csoportos kiállításon vett részt. Ma már a számítógépes művészet origójaként ismert, annak rendkívül nagyhatású alkotója. Úttörő szerepe a generatív művészetben, a struktúra és a véletlen összekapcsolásában, valamint esztétikai szerepének hiteles tisztázásában van.
A MODEM-ben látható kiállítás az életmű valamennyi állomását érinti, sajátos kurátori rendezőelv szerint. A Vera Molnar ouvre ezúttal ugyanis a hazai magángyűjtők több évtizedes gyűjtésére és fókuszaira épít, egy olyan világhírű képzőművész munkásságát mutatva be ezer négyzetméteren, akit mára a hazai közegben is a kortársak legnagyobbjai között tartanak számon.
Kurátor: Süli-Zakar Szabolcs DLA
Nyitónap: 2020. július 18-án
16 óra: Steve Reich-darabok a térben – a DE Zeneművészeti Kara hallgatóinak előadásában
16.15: Vernal Roam – matematikai kalandozások, Hoffman Miklós egyetemi tanárral
17 óra: Vera Molnár és a hazai magángyűjtők – kerekasztal-beszélgetés. Résztvevők. Antal Péter, Nemes Judith és Szöllősi-Nagy András, Rechnitzer János műgyűjtők, Hoffmann Miklós matematikus. Moderátor: Süli-Zakar Szabolcs kurátor
A létszám korlátozott, ezért a szervezés megkönnyítése érdekében köszönettel vesszük a részvétel jelzését az alábbi címen: regisztracio@modemart.hu (a tárgyba beírva, hogy Vera Molnár)"