Publikáció: 2016. június 27. hétfő
Az egyetemmé válás alkalmából megrendezett kiállítás olyan válogatást nyújt a vizuális művészeti képzésében részt vevő hallgatók különböző műfajú és technikájú, legfrissebb munkáiból, amely reprezentálni kívánja az intézetben folyó sokoldalú alkotói munkát. E műveknek és alkotói pozícióknak talán közös vonása, hogy – még nonfiguratív, organikus formák vagy a tárgyi világ lenyomatának eseteiben is – viszonyítási pontjuk az ember, annak helye, tere, sőt: nyoma, hiánya. Olykor köztes zónákba, nem-helyekre vezetik a szemlélőt ezek a képek, videók és installációk, vagy átmeneti állapotokba, lét és nemlét közé. A személyesen keresztül tárják fel azt, amit a világról tudni akarnak, hiszen a művészet – részben – antropológiai vizsgálódás, önmagunkra irányuló folytonos keresés, az én és a másik viszonyának tematizálása.
Kurátor
Boros Lili, művészettörténész, főiskolai docens
A megjelenteket köszönti
Dr. Ollé János, rektorhelyettes
A kiállítást megnyitja
H. Szilasi Ágota, művészettörténész
Megnyitó
2016. július 7. 11 óra
Kiállítók
Bácsi Sztella, Bandis Barbara, Bazsik Anna, Bitaróczky Eszter, Bódi Brigitta, Borbás Annamária, Borbás Márton, Egervári Júlia, Fehér Anna, Füleki Krisztina, Gál Florentina, Hegedűs Eszter, Heiszman Bernadett, Horváth Richárd, Huszár Dávid, Juhász Éva, Katyina Brigitta, Kertész Viktória, Király Gergő, Kis-Prumik Zoltán, Kovács Nikolett, Kőrösi Klaudia, Lacza Fruzsina, Lencsés Andrea, Lipkovics Péter, Máté Anna, Máté Balázs, Németh Emőke, Németh Noémi Fruzsina, Nyilas Ágnes, Pelei Katalin, Pellei Petra, Ragó Bence, Sáfár Kitti, Sós Ildikó, Sülyi Diána, Svidró Balázs, Szalai Eszter, Szilágyi Anna, Tar Attila, Tirják Janka, Tóth Bálint, Tóth Enikő, Török Zsolt, Vágó Zsanett, Vincze Dániel
Megtekinthető
2016. 06. 05. – 08. 20.
Arculat
Juhász Éva
További info
rajz@ektf.hu
vmi.uni-eger.hu
https://www.facebook.com/mediadesigneger/
https://www.instagram.com/media_design_eger/
https://www.behance.net/visualeger
https://www.pinterest.com/visualeger
https://www.facebook.com/vmtekf
Helyszín
Kepes Intézet
H-3300 Eger, Széchenyi István utca 16.
Nyitva tartás
Kedd-Szombat: 10-18 óra
Vasárnap, Hétfő: zárva
Kézjegyek, Kepes Intézet 2016. 07.07.
Reprezentációjának kiterjesztéséhez a művészeteket tudatosan használó gróf Eszterházy Károly püspök – jóval a Ratio Educationis 1777-es törvénybe iktatása előtt – 1773-ban meghívta székvárosába, Egerbe, Tischler Antal neves rajzoló-festő, rézmetszőt. Meghívta, hogy tanára legyen annak a rajziskolának, melyet a püspök a célból hozott létre, hogy az akkoriban a mai Kossuth Lajos utca 8-ban működő, Foglár György kanonok által 1740-ben alapított jogiskola (Foglár-intézet, Foglarium) növendékei rajzolást, sőt rézmetszést, fametszést, tehát „ars incisoriát” tanuljanak. A konviktusban lakó jogászok számára a rajzolási tanszék látogatását Eszterházy kötelezővé tette, a tanrendet pedig részletes szabályozásba foglalta. Azonban végtelenül elkeseredett, amikor az iskolába vetett reményei nem teljesültek be, és 1778-ban – a gyér látogatottság miatt – be kellet zárni. Az évi újabb rendeletében azért még ismét hangsúlyozta, hogy a rajz a műveltség és a nevelés lényeges kelléke. Eszterházy – korát ebben is megelőző – kezdeményezése volt tehát az első próbálkozás arra, hogy a vizualitás valamiképpen az ifjak képzésének része lehessen – Egerben. Mária Terézi oktatási rendelete aztán központilag szabályozta a kérdést, de Pyrker János László érsek beiktatásáig érdemi előrelépés nem történt egy rajziskola – immár az általános képzés mellett kiemelten az iparostanoncok oktatása érdekében való – felállítására Egerben. A Líceumban 1828-ban megindult és 1883-ig működő nyilvános jellegű iskola – Schola Graphidis – rajzmesteri állását pályázat útján elsőként a szegedi származású Joó János kapta meg, akit reformkori hevülettel széles körűen és országos szinten érdekelt a kultúra – sajátos szóhasználatával a „műtudományok” – terjesztése.
120 évvel később, 1948-ban kezdődött el a jelenkori tanszék története, szintén a Líceumban. Akkor a szokásos rajztanárképzés ideáját valósították meg. Olykor az aktuális ideológia-megszabta személyiségeket képzett, akiknek a vizuális kultúra meghatározott tételeinek közvetítését adták feladatul. Mégis, talán a vidéki lét sajátos légköréből fakadóan a növendékekben megcsillanó saját alkotói többletet elismerték, gyakran támogatták a tanszék művésztanárai. A főiskola megalakulásakor az első tanszékvezető Adler Miklós (1948–1957) volt, aki több más oktatóval együtt Debrecenből, az áttelepített tanárképzővel érkezett. A naturalista realizmus művelőjeként tanítványaitól is megkövetelte a pontos, valósághű rajzot. Rendkívül agilis, a fegyelmet kedvelő, hivatását szerető tanárként szinte minden idejét tanítványainak szentelte. Az ő tanszékvezetése idején tanított itt Bíró Lajos, Gerber Pál, Baskainé Dienes Klára, Platthy György. Ekkor érkezett a tanszékre Nagy Ernő, s a később tanszékvezetővé kinevezett Jakuba János. Jakuba János idejében (1957–1962) az oktatás fő iránya és hangvétele megváltozott – érzelemdússá, szellemibbé vált. Munkatársait pedig az alaptagság elérésére ösztönözte. 1962-ben az új tanszékvezető BLASKÓ JÁNOS lett. Egészen nyugdíjba vonulásáig, 1980-ig irányította a munkát. Budapesti lévén hétközben a tanszéken egy kis szobácskában lakott, így teljes figyelmét hallgatói, kollégái felé fordította. Tudása, türelme és segítőkészsége mindig lenyűgözte a körülötte élőket. Vezetése idején új oktatókkal bővült a tanszék tanári kara: Katona Zoltán, Kárpáti László, Romhányi Olga és Sarkadi Péter ugyan rövid időt töltöttek a tanszéken, de ekkor érkezett Seres János, Oskóné Bódi Klára, Magyar István, Herczeg István, mely fiatal kollégákat Blaskó János a művészi érvényesülés útján is segített. Nyugdíjba vonulása után, a közel harminc éve már a itt tanító NAGY ERNŐ (1981–1986) lett a tanszék vezetője, aki folytatta elődje munkáját. A tanszék formálásában Lóránt János Munkácsy-díjas festőművész segítette. Ebben az időben dolgozott a tanszéken Selmeci György, s ekkor érkezett Dévényi István és F. Balogh Erzsébet. Szinte csak egy évig vezette a tanszéket TÓTH SÁNDOR (1986), aki egészségi állapota miatt nem tudta vállalni a további vezetést, így a vele egy időben a tanszékre érkezett PUSZTAI ÁGOSTON (1987) kapott megbízást a munkák továbbvitelére.
A Líceum második emeletének üvegajtókkal lehatárolt folyosója sajátos atmoszférát árasztott a maszatos szürke szekrényekkel, a terpentin szagával, munkálkodó vagy az ablakok mélyedéseiben beszélgető diákokkal. Annak ellenére, hogy több, siketes művészpályát befutott növendék végzett Egerben, a hangsúly a pedagógiai magatartás kiépítésén volt. A szabadság, mely a művészet felé vonzódó emberek sajátja, egyre nagyobb lett a nyolcvanas évekre, s különösen NAGY B. ISTVÁN tanszékvezetése idején (1987–2000), melynek eredményeként 1993-tól a vizuális-kommunikáció szakirány bevezetésére is engedélyt kapott a főiskola. A hagyományos művészeti technikák szempontjából is szélesedett a skála – litográfia, szita, kerámia, zománc, szobrászat, textil – de az új vizuális műfajok – fotó, videó, multimédia – is oktathatóvá vált a modern élet követelményeinek megfelelően. A hallgatói létszám is felduzzadt, körülbelül tízszeresére növekedett. A megnövekedett feladatok új tantermeket kívántak, új termekbe költöztek a műhelyek és előadótermek, mely bővülés fájdalmas búcsút jelentett a Líceum patinás épületétől. Az eszmény pedig átbillent a pedagógus pályához is vonzódó művészszemélyiségek képzése felé, vagy legalábbis a hallgatók olyan irányú indíttatást is kaptak, hogy az iskola falai közül kikerülve tovább tudják képezni magukat. Aktívan és gyakran sikeresen szerepeltek főiskolai, városi, de országos, sőt nemzetközi tárlatokon, filmszemléken, fotókiállításokon.
A tanári karban is az alkotó, de pedagógiai elhivatottságú művészek – sokan közülük Munkácsy, és Érdemes művészek – kerültek túlsúlyba, akik a vidéki hagyományokba mélyebben beágyazódott és a hagyományokban mélyebben megmerítkező tradicionális képzőművészet és a vizuális média területén egyaránt képzettek. Balázs Péter, Borgó, Bölcskey Miklós, Bukta Imre, Erdős Júlia, Földi Péter, Ludányi Gabriella, Kishonthy Jenő, Molnár László József, Ványai Magdolna érkezek ezekben az időkben a tanszékre. Ahány oktató, annyi arc, annyi felfogás, annyi egyéniség, annyi technika. Többen, vállalva az utazás nehézségeit művészetük lényegét adó megszokott vidéki környezetüket el nem hagyva okítottak, művészetre és emberségre nevelnek az egri főiskolán. Sokan közülük valamikor itt készültek fel a pályára, s visszatértek. De a fővárosi, vagy annak agglomerációjában élő művészek is szívesen tanítanak Egerben. Ha jól megnézzük az életrajzokat, az is feltűnik, hogy az Egerben élők nagy része sem egri születésű, csupán letelepedtek itt. Tehát a város, és annak főiskolája olyan egyéniségeket vonzott, akiknek ittléte kisebb szellemi központtá avatja városunkat.
Nagy B. Istvánt KOVÁCS LÁSZLÓ (2000–2006) követte a tanszék élén, aki a hallgatók egyéniségéből a legtöbbet kifejteni szándékozó, megértő attitűdű Nagy B. István-i felfogást tovább vitte. Sajnálatos halála után F. BALOGH ERZSÉBETre bízták a tanszéket, amíg SZURCSIK JÓZSEF (2006–2008) meg nem érkezett. Jövetelével ismét új szemlélet formálódott: a meditatív önépítést mintha felváltotta volna a világ rohamaira figyelő, dinamikusabb szemléletmód, az új médiák erőteljes beáramlása az tanszéki oktatásba. A korábbi organikus fejlődést felváltotta valamiféle eruptív erejű változás. Ehhez a szemlélethez természetesen új típusú tanári kart kezdett felépíteni.
Ebbe a folyamatba kapcsolódott bele ERŐSS ISTván, aki 2008-ban lett a tanszék vezetője. A főiskola új nevet kapó tanszékén, a Vizuális Művészeti Tanszéken, tovább folytatódtak a jelentős átalakulások, mely a művészetközvetítés tágabb keretei között még inkább a művészképzés irányába mozdította el a képzést. 2007 óta a bolognai rendszer szerint folyik az oktatás három alapszakon: képi ábrázolás (festő és grafikus szakiránnyal), elektronikus ábrázolás (elektrográfia, webdesign, képanimátor szakiránnyal), illetve plasztikai ábrázolás (jelenleg: ökológiai szemléletű természetművészet). Az egyetemi képzés 2008-ban vette kezdetét a Tanszéken. Nyolc éve van lehetőség MA szintű képesítést szerezni vizuális és környezetkultúra tanári szakon, 2013-tól pedig elindult a tervezőgrafikus-művész mesterszak is. A 2015/16-os tanév egy újabb fordulópont a tanszék életében, hiszen 2015 őszétől Vizuális Művészeti Intézetté vált Képzőművészeti, illetve Média és Design Tanszékre tagozódva. Az oktatók névsora ez idő alatt pedig a következő művészekkel, művészettörténészekkel egészült ki: Kopasz Tamás, Kótai Tamás, Csontó Lajos, Faa Balázs, Marcell Tamás, Nagy T. Katalin, Szigeti G. Csongor, Széplaki Gerda, majd Boros Lili, Horváth Dániel, Mayer Éva, Mátrai Erik, Sipos Levente, Süli-Zakar Szabolcs, Zeman Zoltán az új generáció.
E névsor-névsorok azt reprezentálják, hogy az egri főiskolán az elmúlt már majdnem hetven év alatt rajzot, vizuális kommunikációt, elektrografikát, webdesignt vagy természetművészetet tanuló hallgatók a képzőművészet és a vizuális kultúra széles skálájával ismerkedhetnek meg, és szabadgondolkodású, kreatív tanárokká, grafikai tervezőkké, rajzfilmkészítőkké – és még felsorolni is nehéz a felkínálkozó lehetőségeket –, netalántán alkotó művészekké váljanak. E bíztató jövőkép tökéletesen kiolvasható az Erőss István intézetigazgató egyetemi tanár által megfogalmazott küldetésnyilatkozatból.
Most, 2016 júliusától Eszterházy Károly évszázados álma teljesedik be, amikor maga az intézmény alakul át egyetemmé. Jelen esemény fontossága indukálta ezt, az éppen ebben az időszakban itt tanuló MA-s, de több BA-s hallgató alkotásaiból Boros Lili művészettörténész koordinálásával összeválogatott kiállítást. Ha jól számoltam, akkor 45 hallgató 65 (többségében 2016-ban készült) munkája kerül bemutatásra, s az installálás, a falra-térbe helyezés is az alkotó feladata volt.
Azon túl, hogy a kiállított művek pontosan reprezentálják azt a sokféleséget és azt a tágterű szabadság-munkát, amely a tanszéken folyik, mégis csak kiolvashatók belőlük a jelenkor – kaotikus – művészeti tendenciái. Mint a hatalmassá tágult, már-már átláthatatlan professzionális művészetben, e munkákban is megmutatkozik, hogy ellenreakcióként a monológok korát éljük, nem pedig a párbeszédekét. Belső dialógusok nyernek bennük képi formát, melyek – akarva-akaratlanul – annak a változó világnak az ellentmondásait rögzítik, mely nem hagyja magát egy koherens egységbe zárni. Mindeközben a művek makacs módon kötődnek – és egyre makacsabban – a magát személyesen kifejező alkotóhoz, de egyben az adott individuum válságérzetét, össztársadalmi és ökologikus problémákat, de leggyakrabban önnön beszorítottságát, szorongását sugározzák. A klasszikus modernség ideális jövőbe vágyó gesztusával (mivel az ő jövőjük immár a mi időnk) szemben leginkább jelen idejűek, vagy a jövőt illetően várakozással, de aggodalommal terhesek.
A hagyományos festészeti és grafikai munkák mellett, melyek között lírai színezetű és játékos színvilágú is akad, de többségük expresszív erővel hat, az installációk, vagy installáció szerűen installált – tehát kombinált megjelenésű, térbe húzott – művek teszik változatossá a kiállítást. Olykor kiírt gondolatok, vagy ellengondolatok, de gyakran elég számukra, ha pusztán látványt keltenek. A médiaművészeti megjelenések, akár installációként, akár videóként, az idő dimenzióját integrálják az összmondanivalóba. Még akkor is, ha a technikai megjelenítésben tudatos közömbösség rejlik a művészetben mindig tükröződő ember- és világkép iránt, gyakran az emberi test és individuum tapasztalhatja meg újra magát a vetített formációkban, fényjátékokban, fénymásolatokban.
Régen leszoktunk arról, hogy a művészetet a tükrözéssel, a valóság tapasztalati leképezésével azonosítsuk. A művészet feladata sokkal inkább az, hogy megragadja az eredendő igazságot, hogy ami nem hallható, hallhatóvá tegye, hogy kimondja, hogy visszaadja az elsődleges, a lényegi képet. Egyre inkább azt látjuk, hogy fő célja nem a szépség megragadása, vagy az érzékenység fejlesztése, hanem tömörített igazságok felmutatása, akár filozófiai tételek megformálása. Mindezt ezek a fiatal alkotók már szinte felnőtt módjára tudják. De azt, hogy honnan ered ez a tudás, melyet akár bölcsességnek is nevezhetünk, nehéz lenne megmondanunk. Jung ezt selbst-nek, a lélek mélymagjának nevezte, így a valódi tudást nem külső forrásból, csakis belső, lelki mélységből szerezhetjük meg. De a tanári gondoskodást, mely hasonló mélységekből ered, az egri művészeti intézet hallgatói mindig is megkapták és meg fogják a jövőben is kapni.
Réti István szavaival, aki a Nagybányai szabad iskola tapasztalataiból kiindulva a magyar művészképzés úttörője volt, kívánok további sok évtizedes sikeres munkát az intézet tanárainak és diákjainak. Olyan szavakkal, melyek egy évszázad távlatából is időszerűek, de legfőképpen emberiek, és az oktatás, a művészképzés és a művészetre oktató tanárképzés alaptételeit szabják meg: \"Aki ismer és tud, annak szabadsága teljesebb, mert választási lehetősége nagyobb, gazdagabb, mert kritikailag szemlélheti a múlt eredményeit a jelen törekvéseit. Aki ismer és tud, azt ítélete óvja a konvenció kényszerétől éppen úgy, mint a divat szuggesztió kábulatától. Könnyebben talál útjára, amely egyéni természetének megfelel. Az ítélet és cselekvés eszközeit a főiskola adja meg, az útjára bocsátott fiatal... ezek birtokában azt, hogy merre megy, saját szellemi és erkölcsi felelőségére teszi. Ez az igazi művészi szabadakarat, s a főiskola oktatása ezt az egyén képességének mértéke szerint biztosítja.\"
H.Szilasi Ágota művészettörténész megnyitó szövege
Elkészült a Vizuális Művészeti Intézet 2021 Diploma katalógusa, online formában
Nemzeti Cirkuszművészeti Központ kortárs művészeti pályázatai
Az október 8.-án megnyílt Szín-biózis II. kiállítás tárlatvezetése Dr. Rieder Gáborral.
Csizik Balázs fotográfus online előadása
az Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézet Képzőművészeti Tanszék és a Magyar Képzőművészeti Egyetem Festő Tanszék hallgatóinak a Magyar Festészet Napja keretében rendezett közös kiállítása.
Horváth Dániel kiállításmegnyitó
A VMI négy oktatója, Csontó Lajos, Kótai Tamás, Orosz Csaba, Zéman Zoltán, és két hallgatója, Bíró Gergő, Tóth Vivien is részt vesz a kiállításon
A kiállítás kurátora Dr.Süli-Zakar Szabolcs tanszékvezető egyetemi docens, intézetünk oktatója
A Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria 2020. decemberében rendezi meg a jubileumi, XXV. Miskolci Téli Tárlatot.
A koronavírus elleni védekezés érdekében hozott kormányrendelet kapcsán az Eszterházy Károly Egyetem rendkívüli tanítási szünetet rendel el.
Tájékoztató előadásokat tartunk az EKE NYÍLT NAP keretében a Vizuális Művészeti Intézetről
Pályázati felhívás!
BÉKÉS KARÁCSONYT ÉS BOLDOG ÚJ ÉVET KÍVÁNUNK!
Az egyetemen végzett kiemelkedő munkája elismeréseként tegnap vehette át az Eszterházy Károly Egyetem Bölcsészettudományi és Művészeti Karának Tanácsa által adományozott Művészeti Díjat!
Interjú Szigeti G Csongor képzőművésszel, intézetünk oktatójával
Az UniEszterházy - EKE Bölcsészettudományi és Művészeti Kara november 27-én Kari TDK napot szervezett a Líceumban
Dr. Széplaky Gerda: Sötét és néma – Filozófiai esszék – irodalomról, filmről, képzőművészetről című könyvének a bemutatója
Intézetvezetőnk és oktatónk sikere
Tájékoztató előadásokat tartunk az EKE NYÍLT NAP keretében a Vizuális Művészeti Intézetről
Gratulálunk Intézetünk oktatójának Halász Dánielnek, 2020-as Capa-nagydíj elnyeréséhez!
Az Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézete és az Arkt Építész- és Művészeti Egyesület Hospitálás /Látogatás/ című pályázatának első eseményeként érzékenyítő és tájékoztató prezentációt tart, melyre szeretettel várja a pályázat iránt érdeklődő hallgatókat.
Fajgerné Dudás Andrea DLA képzőművész előadása
Dr. Habil Erőss István előadása
Oktatónk, Szigeti G Csongor kiállítása Miskolcon
Művészlét - Kortárs kézikönyv képzőművészeknek
Halász Dániel oktatónk megnyerte a 2019-es Budapesti Fotográfiai Ösztöndíj pályázatot
A tolcsvai Természet-művésztelep Végtelen átjáró c. kiállításának megnyitója
RÁC Csenge és VAJNA Anna kiállítása
A sokféleség értéke, Dr. Széplaky Gerda cikke
A kurátor Süli-Zakar Szabolcs, Csontó Lajos és Ferenczy Zsolt is a kiállítók közt
2019. május 20-án 17 órakor nyílik a Templom Galériában, az EKE Vizuális Művészeti Intézettel való együttműködés részeként.
GULYÁS Andrea Katalin, KÓTAI Tamás, LIPKOVICS Péter, oktatóink és volt hallgatónk kiállítása
Gratulálunk a XXXIV. OTDK-n díjazott hallgatóinknak és konzulens tanáraiknak!
Megnyító 2019 május 3.-án Debcrecenben a B24 Galériában.
Gratulálunk Bagdán Zsófia és Szappanos Szilvia hallgatóinknak.
Mihucz Kitti kiállítása
Bemutatkozó előadások az Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézetének nemzetközi partnerintézményeitől
A kiállítást megnyitotta és a díjat átadta Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész, az Erdélyi Művészeti Központ / EMŰK vezetője, a zsűri tagja.
Vendégünk Szegedy-Maszák Zsuzsanna, a kiállítás kurátora.
Beszélgetés Csontó Lajos képzőművésszel, intézetünk igazgatójával a Felülírás című kiállítása kapcsán
Erőss István és Szigeti G Csongor is részt vettek az első terepszemlén Ipolytarnócon.
Kortárs képzőművészet Egerből, az Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézetének oktatói kiállítása.
Köszönjük mindenkinek aki eljött a megnyitóra!
Megnyitó: 2019.03.20. 18:00
A Látszatvilágok című tárlat tisztelgés az Eszterházy Károly Egyetemen folyó nagy múltú, több mint 70 éves történetre visszatekintő, Magyarországon ma is az élvonalba tartozó képzőművészeti oktatás előtt.
A Kepes György Szakkollégium felvételit hirdet
a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. által megjelentetett nyílt pályázat
Kiosztásra kerültek a 2018/2019. tanév tavaszi félévre szoló demonstrátori kinevezések.
A Vizuális Művészeti Intézet két oktatója, Dr. Sáry Bánk DLA és Dr. Orosz Csaba DLA is szerepelni fog előadással és workshoppal
A Vizuális Művészeti Intézet számos oktatója is részt vesz a kiállításon
Köszönjük minden látogatónak az érdeklődést, aki részt vett január 11. és 13. között a 2019-es Educatio Kiállításon.
2019. január 22-én PORTFOLIÓKONZULTÁCIÓval és MAPPANÉZÉSsel egybekötött NYÍLT NAPot tartunk a Vizuális Művészeti Intézetben.
VIZUÁLIS MŰVÉSZETI INTÉZET / Eszterházy Károly Egyetem, Eger
Az EKE - Vizuális Művészeti Intézet - Média és Design Tanszék gyöngyösi művésztelepének kiállítása
Intézetünk több oktatója is kiállít szombaton a debreceni MODEM-ben
Mozga Andrea az Eszterházy Károly Egyetem matematika és rajz- és vizuális kultúra osztatlan tanár szakos hallgatójának festészeti kísérleteit láthatjuk a kiállításon
Megjelent Csontó Lajos intézetvezető képzőművész írása a VMI-ről és az előző tanév diplomázóiról az Új Művészet friss, októberi számában
Matematika és művészet viszonyáról, a kortársság definíciójáról és a közönséggel való kapcsolatáról olvashatunk
Stefan Sagmeister és Jessica Walsh Beauty című kiállítása október 23-án nyílt Bécsben, melynek helyszíne a MAK - Österreichisches Museum für angewandte Kunst.
Október 26-án nyílik az Entrée 2018 kiállítás ahová több tavaly végzett hallgatónk diplomamunkája is bekerült
Ruben Brandt, a gyűjtő díjazott lett a bukaresti Anim’est nemzetközi animációs filmfesztiválon, melynek technikai rendezője az egri Vizuális Művészeti Intézet adjunktusa, Sipos Levente
Az EKE VMI Képzőművészeti Tanszék hallgatóinak előadása a dél-koreai Nature Art Biennálén asszisztensként való részvételükről
az EKE Vizuális Művészeti Intézet vezetője, Csontó Lajos képzőművész és Gábor Imre grafikusművész közös kiállítása
2018. október 26. és 28. közötti programsorozat 94 városban, 104 helyszínen várja a közönséget
Képzőművészeti és művészetszervezői tevékenységéről Lili Boros kérdezte
A DUNART. COM8 nemzetközi szimpózium nyolcadik alkalommal kerül megrendezésre Somorja városában, 2018. szeptember 7-16. között
Intézetünk oktatója Dr. Erőss István a biennálé művészeti igazgatója
Egerben a Kepes Intézet ad otthont a három évente megszervezett kortárs akvarelisták munkáit őszegyűjtő tárlatnak amely szeptember 30-ig megtekinthető
Ajánljuk mindenkinek a most megnyílt Impressziók kiállítást a Modemben!
Az idei tábor hívószava a “SZABAD ALAKÍTÁS” címet kapta
Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt a Média és Design Tanszék nyilvános diplomavédéseire!
Az Eszterházy Károly Egyetem idén 70 éves Vizuális Művészeti Intézete tisztelettel meghívja Önt a LÁTSZATVILÁGOK című oktatói kiállításra 2018.MÁJUS 17-én 17.00-kor a TEMPLOM GALÉRIÁBA
Intézetünk két oktatója is szerelep a kiállítók között
Intézetünk vezetőjének, Erőss István képzőművésznek egyéni kiállítása nyílik Szkopjében, Macedonia fővárosában
2018. március 29-én kiállítás nyílik a hazai tervezőgrafikai képzést nyújtó egyetemek hallgatóinak és oktatóinak munkáiból
Intézetünk oktatója, Balázs Katalin művészettörténész, Kállai Ernő művészettörténészi, műkritikusi ösztöndíjat nyert.Gratulálunk!
Intézetünk oktatója, Süli-Zakar Szabolcs munkája is látható a Mezőszemerei Vizuális Művészeti Alkotótelep kiállításán.
Interjú Erőss István intézetvezetővel az építészfórumon!
Az Építészfórum oldalán is megjelent a Koreai Természetművészeti Biennálé pályázati felhívása. Talán ennek is köszönhető, hogy a nemzetközi versenyben arányaiban nagyon sok magyar terv szerepelt. Az összes pályaművet bemutató katalógus megjelenése kapcsán beszélgettünk a dél-koreai biennálé művészeti igazgatójával, Erőss Istvánnal.
Márton Árpád erdélyi festőművész kiállítása nyílik az Érseki Palota Látogatóközpontban február 8-án, 16 órakor. A megnyitó előtt 14 órától Erőss István, a Vizuális Művészeti Intézet vezetője beszélget a művésszel a Líceum 302-es termében.
A Hargita, Maros és Kovászna megyék tanácsai, valamint a Kovászna Megyei Művelődési Központ és a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ pályázatot hirdet a 2018. január 23. – december 20. között megszervezésre kerülő 5. Székelyföldi Grafikai Biennálén való részvételre.
A Líceum Rádióban Dr. Habil Erőss István, a VMI intézetvezetője beszélt képzésről, hallgatói sikerekről, eredményekről.
A Vizuális Művészeti Intézet tanszékeivel (Média és Design Tanszék, Képzőművészeti Tanszék, Mozgóképkultúra Tanszék) és szakjaival is megismerkedhettek 2018. január 18-20. között az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon Budapesten!
Monumentális munkájáról ezúton tudosítunk
Karácsonyi cipősdoboz akciót szervez második alkalommal a Vizuális Művészeti Intézet december 4-15. között.
az ISI Yogyakarta Egyetem hallgatóinak az Erasmus hallgatói mobilitás keretében megrendezett kiállítása az itt készült munkákból
Képzőművészeti Tanszék / Média és Design Tanszék / Mozgóképkultúra Tanszék
MAYER ÉVA – képzőművész, egyetemi oktató Lélekterek Rómában című előadása
Ferenczy Zsolt DLA képzőművész, egyetemi docens előadása
Olyan pályaművek beérkezését várjuk, amelyben egy-egy híres magyar költő verse elevenedik meg.
Egerben második alkalommal kerül megrendezésre a BEHANCE PORTFOLIO REVIEW nemzetközi esemény
Válogatás kiállítás a hazai művészeti egyetemeken frissen végzett hallgatók munkáiból
Patrick Tagoe-Turkson, művész, a Takoradi Műszaki Egyetem adjunktusa (Ghána) Evilági szépség című előadása
Válogatás a GLOBAL NOMADIC ART PROJECT KELET-EURÓPA projekt munkáiból
Rurális Helyszínek - Gnap Kelet-Európa 2017
válogatás az Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézet Képzőművészeti Tanszék hallgatóinak munkáiból
KOZMIKUS REND
Az intézet tanárai, jelenlegi és volt hallgatói a Miskolci Grafikai Triennálén és az Amygdala kiállításon
Kis- Prumik Zoltán, Sós Ildikó, Kőrösi Klaudia és Tóth Bálint, az Eszterházy Károly Egyetem (tanár) és festőszakos hallgatóinak kiállítása
Hallgatóink számos díjat nyertek el a 2017-ik évi OMDK-n.
Kortárs Művészeti Verseny egyetemista hallgatóknak és középiskolás diákoknak
A Vizuális Művészeti Intézet Miskolci Téli Tárlaton szerepelt hallgatóinak kiállítása
A Farkaskő noszvaji Barlang Művésztelep 20 éves működését bemutató kiállítás 20th anniversary exhibition of Wolfstone Caves Artists\' Colony, Noszvaj (HU)
F.Balogh Erzsébet festőművész kiállítása
Készülj a felvételire, jelentkezz időben, hogy bebiztosítsd a helyed!
Hagyományteremtő céllal indította útjára Cipősdoboz akcióját a Vizuális és Művészeti Intézet, az eredmény minden várakozást felül múlt.
Clive Adams alapító igazgató | Centre for Contemporary Art and the Natural World, Anglia Sculpting Nature című előadása
Az EKE Vizuális Művészeti Intézetének másodéves festő szakirányú hallgatói kiállítási gyakorlatként bemutatót tartanak a nyári művésztelepen és az első félévben készített munkáikból
Szabics Ágnes képzőművész, múzeumpedagógus előadása
BEVÉSŐDÉS / IMPRINTING a 10 éves Debreceni Nemzetközi Művésztelep kiállítása
Erasmus ösztöndíjjal a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezői Egyetemen
Horváth Dániel képzőművész előadása a Római Magyar Akadémia ösztöndíjas programjáról
A Yatoo budapesti kiállítása egy 35 éve alakult és azóta folyamatosan működő művészeti csoport tevékenységébe enged betekintést.
Oktatói siker a Magyar Festészet Napján
Hallgatónk a díjazottak között a 4.Székelyföldi Grafikai Biennálén
ENTRÉE. Válogatás a művészeti egyetemek diplomamunkáiból.
Eszterházy Károly Egyetem, Vizuális Művészeti Intézet, Média és Design tanszék sárospataki művésztelepen készült műveinek kiállítása
http://sitespecific.org.za/global-nomadic-art-project/
Intézetünk hallgatói és oktatói nagy számban vesznek részt a kiállításon
A főiskolán gyakran hallható, hogy a Vizuális Művészeti Intézet hallgatói a vizsgák mellett „teregetésre“ is készülnek. Mit is jelent pontosan a „teregetés“?
Mayer Éva LÉLEKTEREK c. katalógusa
Indonéz Yogyakartai Művészeti Egyetem (ISI) oktatóinak kiállítása
A Kepesita Collection pályázata
Gaál József, Kopasz Tamás, Szurcsik József kiállítás
Big Draw Nyílt nap - műhelytitkok
Maticska Jenő díjat kapott oktatónk, Horváth Dániel. Gratulálunk!!!
Az Eszterházy Károly Főiskola Vizuális Művészeti Tanszék képi- és plasztikai ábrázolás szakos, nyári művésztelepének kiállítása
Ösztöndíj pályázat Svájcba
Mátrai Erik Ellipszoid ködben című kiállítása
F. Balogh Erzsébet festőművész jubileumi kiállítása
A Vizuális Művészeti Tanszék programsorozata a FUGA-ban
Megnyílt a 33. Salgótarjáni Tavaszi Tárlat
Szurcsik József képzőművész előadása
a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Média Intézet oktatóinak előadása
KoMod Pályázat
CELO.PAINT.JAM, Határidő hosszabbbítva: március 29.!
Mayer Éva képzőművész bemutatkozó előadása
Accumulation of Matter c.kiállítás
ERATO Pályázat
Az év legszebb könyvei, amiket érdemes kézbe venni
PÁLYÁZAT
MOLINO KIÁLLÍTÁS HÉT FIATAL FESTŐ MUNKÁIBÓL
HEOL riport Dr.Erőss István tanszékvezetővel
Dr.Erőss István habilitációja
NEMZETKÖZI KRAKKÓI PRINT TRIENNÁLÉ
„FÉNYképek” Pályázat
Dr. Thiel Katalin PhD, főiskolai tanár előadása
Kerezsi Nemere képzőművész bemutatkozó előadása
Süli-Zakar Szabolcs képzőművész bemutatkozó előadása
Horváth Dániel képzőművész bemutatkozó előadása
2014 Tsukuba International artist in Residence
Bursa Hungarica ösztöndíj pályázat 2015.
Hamvas Béla a „nevezetes névtelen”
Hallgatói sikerek
Süli-Zakar Szabolcs képzőművész sikeresen megvédte doktori disszertációját
TERMÉSZETES ANYAGOK / NATURAL SUBSTANCES
SZEGMENS9 - Kortárs művészet Kínából
Földi Péter Kossuth-díjas festőművész kiállítása
EKF Vizuális Művészeti Tanszék hallgatói siker a HVG jubileumi pályázatán!
Amadeus Alkotóház (AMAHÁZ) országos pályázati felhívás
Exhibition of the Visual Arts Department, Eger, Hungary
Újabb kiállítás az ESSL díjasoknak
Unicredit tehetségprogram – a kortárs művészetért
ESSL pályázat - ESSL ART AWARD CEE 2015
KULTarcok - Művészi selfie fotópályázat
A vonal és ami mögötte van 2.0.c. kiállítás
Kortárs Szobrászati Szakmai Konferencia 2014
A természet a kortárs művészetben
Hallgatói sikerek a Vizuális Művészeti Tanszéken
Seiko grafikai pályázat
Oláh Dóra sikere a Typoday pályázaton!
Hallgatóink eredményei
PÁLYÁZAT
TRANSCENDING CULTURES ESSL ART AWARD CEE 2013
XXVI. MISKOLCI GRAFIKAI TRIENNÁLE 2014.
Erdős Pál Fiatal Kutatói Ösztöndíj
Kötetlen város infógrafikai pályázat
Víz-jel
Capa Projekt - Kortárs vetített képek
Sáfár Kitti kiállítása a Hallgatói Galériában
VIENNAFAIR tanulmányi kirándulás
The International Curator\'s Conference
Klebelsberg Intézményfenntartó Központ pályázatai
DAAD graduális ösztöndíj művészek és építészek számára, 2014/2015
Tudomány fesztiválköntösben - újra Kutatók Éjszakája Egerben
Campus Hungary
Barcsay-díj pályázat!
Elindult a tanszék Facebook oldala
Salgótarjáni Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Dornyay Béla Múzeum tisztelettel meghívja Önt és Barátait a 32. Salgótarjáni Tavaszi Tárlat megnyitójára és az ünnepélyes díjátadásra
Kiállítás a Római Magyar Akadémián
OMDK Program
Erdős Júlia textilművész kiállítása
Pályázat!!!
Tervezőgrafikus művész mesterképzés
PÁLYÁZAT!!!
Előadás - Sipos Levente: Totális szekvenciák
Pályázati felhívás
European Illustration Competition
Hallgatói Galéria pályázat
OMDK költségek
Lezárult a nevezés a OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekcióban
Közvetlen Értékesítők Szövetsége logópályázat
Pályázat
Bukta Imre eddigi legnagyobb hazai tárlata nyílt a Műcsarnokban
Maharita Szabrina,SEL c.kiállítása
Frissen végzett diákunk a győztesek között
Nishinomiya-Funasaka Biennale 2012
A Vizuális Művészeti Tanszék nyári művésztelepeinek bemutatkozó előadása
Noszvaji Nemzetközi Művésztelep kiállítása - Erdőszőlői Művésztelep kiállítása
Diákhitel Pályázat
Tanszéki kirándulás három budapesti kiállításra
Gaál József, Kopasz Tamás és Szurcsik József Triton című kiállítása
EKF Vizuális Művészeti Tanszék hallgatóinak kiállítása
Az Eszterházy Károly Főiskola, Vizuális Művészeti Tanszék, mesterképzős hallgatóinak diploma kiállítása
Szűcs Attila, festőművész előadása
Buka Zsuzsa és Gulyás Andrea: Kiállítás
Csepregi Balázs szobrászművész előadása
Természetművészet című könyv bemutatója
Tasnádi József képzőművész, -egoTRIP- c.előadása
Erőss István Munkácsy díjat kapott
A Tökmag Gruppo (Kovács Budha Tamás, Tábori András) Külvárosi expedíciók című előadása
Japán képzőművészet és esztétikai érzékenység
Dóró Sándor,a Drezdai Képzőművészeti Egyetem Anatómia Tanszék docensének előadása
II. Székelyföldi Grafikai Biennélé
Erőss István – Gergely Nóra – Wechter Ákos
Nemzetközi Képzőművészeti Filmfesztivál
A kínai hagyományos festészet esztétikája
Tetty Mirwa és A.B. Dwiantoro indonéz doktoranduszok kiállítása
Dér Adrienn és Rózsa Luca Önarcképek c.kiállítása
Tetty Mirwa és A.B. Dwiantoro indonéz doktoranduszok előadása
UNION - AMADEUS RESIDENCY PROGRAM
Jánosi Nikolett és Szigethy Eszter: Erasmussal Törökországban
Borgó Munkácsy-díjas festőművész kiállítása
Eszterházy Károly Főiskola Vizuális Tanszék, F.Balogh Erzsébet festőművész csoportjának kiállítása
Az axiomatika: költészet, szavak latolgatása
Pályázati felhívás egyetemi hallgatók számára új típusú public art művekről írandó műkritikák írására
A Barcsay Jenő Alapítvány Felhívása
10. Arany rajzszög díj és kiállítás
Call for Application- Nature Art Residency,Nov-Dec 2011.
Kiállítási lehetőség
Pályázati felhívás public art művek Szentendrén való megvalósítására
New Artist in Residency Platform in Maribor / Slovenia
Az Insomnia a Kolozsvári Magyar Napok keretében bemutatja Erőss István: Természetművészet című könyvét
Fazekas Levente - OTP Fáy András képzőművészeti pályázat fődíj
Ex Libris - A zene
Visualpower virtuális épületfestő verseny
Friss 2011 - kiállítás arculatterv
Kiállítási pályázat
A Vizuális Művészeti Tanszék végzős hallgatóinak kiállítása
Csontó Lajos képzőművész Válogatás című kiállítása
A 2010-es mezőszemerei Nyílt Tér Művésztelep kiállítása
Fáy 225
Vidhyasagar Upadhyay, indiai képzőművész előadása
Diákok a tudományért szakalapítvány pályázata
Pályázati Felhívás
Szerepcsere
Eszterházy Károly Főiskola Hallgatói Galéria megnyitó kiállítása
Kortárshangon
Az Eszterházy Károly Főiskola Vizuális Művészeti Tanszékének kiállítása
Abaúj logója
31. Salgótarjáni Tavaszi Tárlat
III. Országos \"Víz és élet\" Képzőművészeti Biennálé
Rövidfilm-pályázat 2011
We invite you to the 7th International Triennial of Graphic Art - Bitola 2012.
Csontó Lajos Leesett szavak c. kiállítása
Within the Project /Facing the artwork - the viewer in moving images
Erdős Júlia textilművész kiállítása
Pika Nagy Árpád Tíz meg Tíz c. kiállítása
Budapesti tanulmányi kirándulás
Szurcsik József művészetét bemutató monográfia
60 éves Borgó 60. egyéni kiállítása
Szurcsik József Ember embernek c. kiállítása
Képtörténet/Fotónovella \"Téradó\" workshop
Gratulálunk Szigethy Eszternek,Jánosi Nikolettnek és Freizberger Annának a Köztársasági Ösztöndíjhoz!!!
Generációs különbségek
X. Akvarell Triennálé
KorkéP 36-ik gyergyószárhegyi művésztelep zárókiállítása
Téradó / Városi technikák fotóra alkalmazva
Elhunyt Szabó Máté
Képzőművészeti Egyetemek Kollokviuma művésztelep zárkiállítás
\"GARDEN\" kiállítás Wiesbadenben
További jó munkát !!!
Pályázat
Kiállítás
Pályázat a miskolci alkotóházba
UH ZENEI PÁLYÁZAT
Szakdolgozat védés
Erőss István festőművész tárlata
Vizuális Művészeti Tanszék mesterképzőseinek csoportos kiállítása.
Lévay Jenő képzőművész kiállítása
Meghívó
GYERGYÓSZÁRHEGYI SZIMPOZION
Farkaskő Noszvaji Barlang Művésztelep
Borgó: Jónás merülései
„AVASI KILÁTÓ” CÍMŰ FOTÓPÁLYÁZAT
SZEGMENS//6. indonéz kortárs képzőművészeti kiállítás
Art Para plakátpályázat
Az indonéziai, Yogyakartai Képzőművészeti Egyetem diákjainak kiállítása
ÉDESVÍZ-FOLYÓVÍZ PÁLYÁZAT
Graffiti pályázat
Eszterházy Károly Főiskola Vizuális Művészeti Tanszékének megyedéves hallgatóinak kiállítása
E s z t e r h á z y N a p !!!
Eszterházy Nap!!!
Filmpályázat!
Jobb, mint készen / Best Before End
PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
Kiállítás a Líceumban
Call for applications: Accented Residency 2010
Public art pályázat
Az OSA Archívum Pályázata művészeti alkotás készítésére
I.Országos Rajztriennálé Salgótarján, 2010
II. Eszterházy Filmnapok, Eger - Illés György emlékére
Évkönyv végzős hallgatóknak
I. Székelyföldi Grafikai Biennále
Pad-szobrok létrehozására alkotói pályázat
VideoChannel Cologne [self ] ~imaging
Művészet az építészetben - pályázat
GENERATION-X : Pályázati felhívás
Urbitális 2010
Magyar falmatricák
Pályázati felhívás Erasmus ösztöndíjra
AMATERAS Annual Paper Art Exhibition 2010
Pályázat
Hiphop grafikai pályázat
Kérjük, ajánlja fel adójának 1 %-át
Kapcsolat - pályázat